VÍNO RAJNÍC
Sme malé rodinné vinárstvo v centre Pezinka. Produkujeme kvalitné vína v limitovanom množstve 1000 až 2000 fliaš podľa druhu. Naše vína vyrábame pre radosť a pre zachovanie najvyššej kvality si udržujeme limitovanú ročnú produkciu. Mnohé vína získali niekoľko celosvetových ocenení od Pezinka cez Paríž až do USA.
PREDAJ A DONÁŠKA
Vo vinárstve
Navštívte nás vo vinárstve VÍNO RAJNÍC na adrese Hrnčiarska 8, Pezinok, tel: 0903 702 503 a nechajte si poradiť s výberom presne podľa vašej chuti priamo od výrobcu.
V našom e-shope
Objednate si víno cez náš e-shop. Minimálny odber sú 2 fľaše. Pri nákupe nad 35€ dovoz vína zdarma.
Vo vinotéke
Naše víno nájdete aj vo vinotékach BOTTLESHOP III VEŽE na adrese Bajkalská 9/A, Tri Veže, 831 04 Bratislava alebo v LOGLOG wine bar – Bottleshop na Černyševského 40851 01 Bratislava.
Naše top vína
S ročníkom 2017 sa nám podarilo získať niekoľko významných medzinárodných ocenení. V Madride v roku 2018 sme získali dve zlaté medaile Bacchus de Oro za Cabernet Sauvignon Rosé 2017 a za PINOT GRIS 2017 a v Paríži na svetovej výstave vín sme získali striebornú medailu za Rizling rýnsky 2017. Cabernet Sauvignon Rosé 2017ďalej bodoval v USA, kde získal dvojitú zlatú medailu. Posledné ocenené víno v roku 2018 bol Tramín červený ročník 2017.
Veľký medzinárodný úspech dosiahol PINOT GRIS 2015, ktorý priniesol domov zlatú medailu z Paríža z najprestížnejšej a jednej z najstarších svetových súťaží Vinalies Internationales Paris. Potešenie z ocenenia nám priniesol aj PINOT NOIR 2015, ktorý na medzinárodnej súťaži pinotov Mondial des Pinots vo Švajčiarsku získal zlatú medailu.
Ďalším veľkým medzinárodným úspechom sa stal Pinot Noir 2013, ktorý získal v roku 2015 striebornú medailu v silnej konkurencii červených vín na prestížnej medzinárodnej súťaži vín v Madride.
V roku 2012 zožali úspech Merlot 2012 a Syrah 2012.
Rovnako nezabudnuteľné a vysoko ocenené boli aj vína Cabernet Sauvignon rosé ročník 2010.
Silným ročníkom sa stal aj ročník 2009, kde získalo ocenenie viacero vín, Pinot Noir ročník 2009, Chardonnay ročník 2009 a Rizling vlašký ročník 2009.
Vyše desaťročie dorábame šampiónov výstav, počnúc Rizlingom rýnskym ročník 2000, Rulandským šedým ročník 2003 a Cabernet Sauvignon ročník 2006 sa stal šampiónom červených suchých vín v rámci Československej vinárskej ligy.
NAPÍSALI O NÁS
Ocenenia z Medzinárodnej výstavy vín AWC Vienna 2021
Získali sme krásne ocenenia na Medzinárodnej výstave vín AWC Vienna 2021.
1 x zlatá medaila - Cabernet Sauvignon 2018
5 x strieborná medaila - Frankovka Modrá '18, Cabernet Sauvignon Rosé '20, Pinot Gris '20, Rizling Rýnsky '20 a Sauvignon Blanc '20
3 x bronzová medaila - Pinot Noir '18, Pinot Blanc '20 a Silvánske Zelené '20
Ide o jednu z najprestížnejších medzinárodných výstav vín, na ktorej bolo hodnotených 12, 523 vín od 1, 641 výrobcov a zo 44 krajín sveta.
Najväčšiu radosť však budeme mať vtedy, ak budú chutiť aj Vám.
Na zdravie priatelia :)
Vo Víno Rajníc to s červenými naozaj vedia
VINOTÉKA, ročník II., 5/2020
Vo Víno Rajníc to s červenými naozaj vedia
Pri výrobe vína má každý vinár svoj rukopis. Peter Rajníc ho má za roky vinárčenia už poriadne vycibrený, čo potvrdzujú aj úspechy na medzinárodnej scéne.
Cabernet Sauvignon 2018
Najskôr prebehla takmer dvojtýždňová macerácia. Počas nej sa teplotu zo začiatku snažil udržať na hodnote okolo 18°, aby dokázal z hrozna dostať aj určitý stupeň ovocnosti. Maceráciu robí v otvorených vinifikátoroch, ktoré umožňujú polievať kvasný koláč kvasiacim muštom. Ten sa predtým trochu schladí, aby kvasiaci proces nemal až taký rýchly priebeh. V druhej polovici fermentačného procesu sa zvýši teplota na 25° C.
Zaujímavým krokom je, že po niekoľkých dňoch od nabehnutie kvasenia pridáva aj baktérie, ktoré naštartujú jablčno -mliečnu fermentáciu. Tak to si dokáže zabezpečiť nielen potrebnú teplotu na rozbehnutie tohto procesu, ale hlavne je po skončení alkoholového kvasenia kyselina jablčná takmer odbúraná a víno pôsobí výrazne mäkším dojmom. Potom nasledoval viac ako ročný pobyt v drevenom sude.
Merlot 2017
Hrozno na výrobu tohto vína malo pri zbere cukornatosť až 28°NM, preto sa môže pochváliť veľmi zaujímavým a príjemným senzorickým vnemom pripomínajúcim fortifikované vína. Túto jeho nevšednosť ocenili aj degustátori na svetovej súťaži vín Finger Lakes International Wine Competition v roku 2019, keď ho vyhlásili za najlepšieho predstaviteľa odrody Merlot. Vďaka super vyzretej surovine má takmer 16% alkoholu, ktorý je elegantne zapracovaní a významnou mierou sa podieľa hlavne na plnosti tohto vína. Po dokvasení ostali v tomto neobyčajnom Merlote aj 4 g zvyškového cukru, ktorému veľmi pristanú a pekne dotvárajú jeho celkovú harmóniu.
Salve Vini 2017
V živote to už tak býva, že niekedy sa aj náhoda pričiní o vznik niečoho výnimočného. To bol aj prípad tohto cuvée. V ročníku 2017 sa Petrovi Rajnícovi dostalo do pivnice toľko kvasného materiálu, že všetky fermentačné tanky už boli plné, ale vylisovaného muštu bolo viac. Preto sa rozhodol, že skúsi zvyšné mušty spojiť. Okrem spomínaného Merlotu dal dokopy aj Frankovku modrú, Cabernet Sauvignon a Dunaj. Zaujímavosťou je, že všetky 4 mušty aj spolu kvasili.
Dunaj sa urodil na vulkanickom podloží v obci Čajkov a ostatné 3 odrody v obciach Svodín a Jasová, ktoré sú od seba vzdialené iba niekoľko kilometrov. Na oboch polohách prevládajú sprašové pôdy, ktoré nechali krásne vyniknúť odrodový charakter v každej z nich. Kým Dunaj a Cabernet Sauvignon tvoria telo tohto cuvée, Frankovka modrá a hlavne Merlot sa zase postarali o veľmi vábivé ovocné tóny v aromatike.
Počas vyzrievania v sudoch, kde strávilo toto víno viac ako dva roky, sa už od začiatku ukazovalo v parádnej forme, ktorá sa každým mesiacom stráveným vo fľaši ešte zvyšuje. Uvidíme dokedy, ale momentálne je v nádhernej kondícii a pomyslený vrchol má určite ešte niekoľko rokov pred sebou.
Keď vinár zabŕdne do umenia
VINOTÉKA, ročník II., 5/2020
Keď vinár zabŕdne do umenia
V období tých najprísnejších obmedzení, týkajúcich sa korona vírusu, sa naši vinári venovali nielen vínam, ale z dôvodu dostatku času aj rôznym iným aktivitám. Medzi takých patril aj známy pezinský vinár Peter Rajníc, ktorý sa vydal na umeleckú dráhu a venoval sa maľovaniu obrazov, ktoré teraz skrášľujú jeho vinárstvo.
Víno Rajníc Pezinok
Cabernet Sauvignon 2006, výber z hrozna
Sýta, rubínovočervená farba. Stredne výrazná vôňa prezrádza školenie vína v barikovom sude. Ovocnú zložku vône reprezentuje čierna ríbezľa. Chuť je komplexná, elegantná, s vyzretými ovocnými arómami, prezretý cassis prechádza až do slivkového lekváru. Víno má nádhernú štruktúru plnú sladkých tanínov jemnej zamatovej textúry. Aromaticky sa prejavujú zmesou čokolády s náznakom jemného cédra. Dochuť je dlhá. Víno je pevné, s plným telom, ale alkohol je vďaka textúre a pevnosti vína takmer nepostrehnuteľný.
91 bodov
Cabernet Sauvignon rosé 2010, výber z hrozna
Moderná, červenoružová farba. Výrazná ovocná vôňa je zmesou jahôdok, malín a výraznej šťavnatej hrušky. O pár sekúnd neskôr nastúpi krásna florálna aróma listov čiernych ríbezlí s trochou egrešových. Chuť je živá, svieža, s trochu ľahším telom a pikantnou kyselinkou. Chuť je taktiež výrazne ovocná, z červeného ovocia nájdete maliny, jahôdky. Zopár gramov zvyškového cukru pekne zaguľacuje chuť. V chuti sa neskôr prejavujú suvignonové arómy, ako sú listy čiernej ríbezle a ľahký egreš s prechodom do citrusových, predovšetkým grepových aróm. V samotnom závere sa prejavuje predovšetkým grep a ľahká tanínová textúra vína.
88 bodov
Pinot noir 2009, výber z hrozna
Vzhľadom na odrodu sýta farba, ľahšieho, červenoružového až červeného odtieňa s prechodom do rubínovej až tehlovej farby. Príťažlivá, stredne výrazná vôňa s krásnym ovocím - čerešne, višne, červené ríbezle - pôsobí sviežo až šťavnato. V druhej vlne sa objavia guličky celého, čierneho korenia, kôstkovitosť a ušlachtilé odtiene dreva - náznak kávy a céder. Chuť je šťavnato-živá, spočiatku ovocná až kyselkavá, čo pripomína naunsy červeného ovocia. Neskôr sa objaví príjemná tanínová štruktúra a arómy dreva. V tomto prípade je to skôr céder a stopy lignínu.
87 bodov
Chardonnay 2009, výber z hrozba
Moderná farba slamovožltého odtieňa s ľahkým nádychom do zelenkavého. Vôňa nevtieravá, príjemne ovocná, nájdete ľahký banán s prechodom do vône jabĺk a s veľmi jemným nádychom orieškových aróm. Chuť je ľahko nasladlá, v prvom momente s výraznou prevahou ovocných aróm, opäť prevažuje banánovo jablková kombinácia s náznakom orieškových aróm, ale po podržaní v ústach sa vynorí aj aromatika tropického žltého ovocia.
85 bodov
Rizling vlašský 2009, výber z hrozna, polosuché
Zelenkavá farba s jemným nádychom slamy. Vôňa je výrazná, intenzívna aróma vyzretého hrozna, žlté ovocie od vinohradníckej broskyne cez sladkú broskyňu až po mango, zelený banán až po náznak orieška pripomínajúceho skôr Chardonnay. Vôňa je pekne hlboká, pôsobí plno, hladko až sladko. Chuť je výrazná až koncentrovaná, s výraznou arómou žltého ovocia - prezretý banán, kúsok manga s príjemnou orieškovitosťou. V závere sladká chuť v kombinácii s citrusovou kyselinkou a vyšším alkoholom vytvárajú nádhernú harmóniu.
92 bodov
CABERNET SAUVIGNON 2016, suché
JVO, Srekovský VR, obec Svodín
11.5% alkoholu
Farba má jemný lososový odtieň. Vôňa pôsobí sviežim a čistým dojmom. Otvára sa v tónoch ríbezle, melónu a ku koncu sa k nim pridáva aróma grapefruitu. Chuť pôsobí plným a šťavnatým dojmom a primeraný cukor veľmi pekne balancuje svieže kyseliny. Zaujme tiež lahodný smotanovo-jahodový tón.
88,16 bodov
redakčný test ružových vín časopisu VINOTÉKA, č. 3/2017
Cabernet Sauvignon 2011, výber z hrozna suché
Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, obec Strekov
alk. 13,5 % obj.
Po krátkom odvetraní sa vo vôňi objavujú tóny čierneho bobuľového ovocia, najmä divej čerešne, podporené tónom marcipánu a cédrového drievka. V plnej a štrukturovanej chuti zaujme elegantná textúra so silnejším toustingom. Potešia vyzreté taníny a príjemný prejav horkej čokolády v závere.
84,60 bodov
hodnotenie podľa časopisu VINOTÉKA, uverejnené v č. 1/2016
PINOT GRIS 2015, suché (zlatá medaila Vinalies International Paris 2016)
Vôňa je intenzívna a dokonale čistá. Pôsobí skladkasto s podmanivým prejavom arómy kvitnúceho agátu, žltej ovocnosti hrušiek, banánov a snáď aj žltého mjelónu. Celkový prejav ovláda veľmi príjemná aróma čerstvého skladkého biskvitu v kombinácii s čerstvou chlebovou kôrkou. Všetky tieto arómy sa zlievajú do jedného krásneho harmonického tónu.
V chuti je víno dokonale hladké a harmonické. Rovnako ako vo vôni sa aromatika skladá zo skladkého ovocia, ako sú hrušky, melón a banán, ale objavuje sa aj figa, ktorá plynule prechádza do briošky so závanom chlebovej kôrky. V chuti dokonale harmonizuje kyselinka s celkovou skladkosťou, ktorá však nie je tvorená cukrom, ale sviežou a mäkšie pôsobiacou kyselinkou a plným, skladkasto pôsobiacim alkoholickým telom. Víno vyniká typickou odrodovou aromatikou, harmóniou, mäkkosťou a sviežosťou zároveň. Je postavené skôr na primárnej ovocnosti a aj keď mu nemožno uprieť ani istú textúru, predsa len ho radím skôr medzi vína, s ktorými sa môžeme a mali by sme, sa potešiť teraz a neodkladať ich do archívu.
93 bodov
hodnotenie podľa časopisu VINOTÉKA, uverejnené v č. 2/2016
Najlepšie vína zo Slovenska a Čiech
Skóre z posledného súboja Česko-Slovenskej vinárskej ligy 3:1 hovorí jednoznačne v prospech slovenských vinárov
"Najväčším slovenským prekvapením však bol nepochybne Pezinčan Peter Rajníc. Muž známy skôr užšiemu ako širokému kruhu vinárov ukázal, že veľké zamatové kabernety sa nerodia len v Bordeaux, ale aj na Slovensku. Z toho vína tryskala vášeň, oddanosť, milota, teplo i temperament."
C A B E R N E T S A U V I G N O N 2006, výber z hrozna Peter Rajníc, Pezinok
"Hutná farba. Vyvážená chuť, harmónia kávy a kakaa. Cabernet Sauvignon francúzskehotypu. Jasne najlepšie víno z červených. Neuveriteľné,že sa narodilo pod Malými Karpatmi. Rok ležalo v bariku, dva vo fľaši."
88,50 bodu